Історично склалося, що винайти новий шлях вирішення нагальної потреби – довгий та дорогий шлях. Як…
Геотекстиль саме як нетканий матеріал був розроблений приблизно в 1950-х роках. Початковою метою його використання була протидія ерозії ґрунту, наприклад, на морських схилах. Хоча перші спроби створити такий матеріал були зроблені ще раніше. За деякими з джерел у 30-х роки XX cтоліття французькі науковці створили перші прототипи геотекстильних полотен. Для їх виготовлення використовувався штучний шовк, синтетичні смоли та клеючі нитки, що дозволяли отримувати еластичний і досить міцний матеріал.
Згодом розробками геотекстильних матеріалів активно зайнялися у США та Нідерландах, Швеції, Великобританії. Здебільшого такі полотна використовували для будівництва дамб, для ремонту великих промислових об’єктів, ними укріплювали також бетонні конструкції.
У статті детальніше розглянемо періоди розвитку геотекстилю та потреби суспільства, які закривалися цим матеріалом на різних етапах.
Потреба зміцнення і стабілізації ґрунту не нова. Перші зафіксовані згадки цієї проблеми сягають 3000 р. до н.е. Про це ми дізнаємося з стародавніх рукописів знайдених на території сучасного Єгипту, Іраку та Китаю. Наприклад, в епоху фараонів геотекстиль використовувався в дорожніх спорудах для стабілізації доріг і їх країв. Прототипи геотекстильних матеріалів активно використовувалися також у Південній Кароліні, США для укріплення прибережної смуги. В основу таких полотен була закладена важка бавовна, що, в першу чергу, виконувала функцію сепаратора (розділювача). Але виготовлення таких полотен було не дуже вигідним з погляду вартості натуральної сировини.
Ситуація змінилася після спроб французьких науковців зробити нетканий геотекстиль в основу якого закладені синтетичні волокна.
Термін «геотекстиль», був запропонований у 1977 році професором Жан-П’єром Жиро (Prof. Dr. Eng. J.P. Giroud). Його внесок у розвиток геосинтетиків та геотекстилю складно переоцінити. Саме він розробив багато методів проектування, що використовуються в інженерії геосинтетики, і створив ряд геосинтетичних застосувань.
У 1994 році International Geosynthetics Society (IGS) назвала свою найвищу нагороду «The Giroud Lecture», у знак визнання неоціненного внеску професора J.P. Giroud щодо технічного просування та розвитку дисципліни геосинтетики та популяризації геотекстильних матеріалів.
Отже, як бачимо перший нетканий геотекстиль був виготовлений компанією у Франції. Згодом компанія Imperial Chemical Industries (ICI) у Великобританії запропонувала свій асортимент нетканих геотекстилів. А компанія Chemie Linz в Австрії стала одним з перших лідерів у геотекстильній технології виробництва саме голкопробивних нетканих геотекстилів.
Згідно міжнародних статистичних даних станом на 2017 рік одним з європейських лідерів з виготовленння геотекстильних матеріалів є Франція. На території цієї країни випускається 20% синтетичних полотен, 37% нетканих матеріалів, а також 63% промислового обладнання для виготовлення геотекстилю. За масштабами виробництва не поступаються США, Японія, Китай та Росія.
В Україні внутрішній ринок геотекстилю ще відносно молодий, потребує розвитку та інвестицій. Але з 90-х можна відзначити стабільну потребу споживчого попиту на цей матеріал. І це є позитивною тенденцією адже створює можливості не лише для наукової діяльності, а й показує підвищення компетентності компаній, які виступають підрядниками у будівельно-ремонтній сфері.
Геотекстиль Dortex® — сучасний бренд нетканих матеріалів, який працює на актуальні потреби ринку. Детальніше з його функціоналом та можливостями застосування можна ознайомитися тут.